• Rahat ve huzurlu uyumak mümkün

Sık Sorulan Sorular
CPAP cihazı alırken nelere dikkat etmeliyim?

CPAP cihazı alırken dikkat etmeniz gereken 3 önemli adım vardır :

 • Uygun Cihaz Tipinin Seçimi,

 • Cihaz Markasının Seçimi,

 • Cihazı Alacağınız Firmanın Seçimi
 • 1) Uygun Cihaz Tipinin Seçimi:
  Sabit basınçlı CPAP cihazları, Nefes verme basıncını azaltan C-Flex özellikli CPAP cihazları, Otomatik CPAP (APAP) cihazları, Nefes alma ve verme basıncını ayrı ayrı verebilen BiPAP cihazları,Otomatik BiPAP veya BiPAP ASV gibi çalışma şekilleri farklı tipte olan PAP cihazları vardır.
  Size en uygun cihaz tipini seçerken, öncelikle hastalığınızın teşhisini koyan uyku doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Yukarıda belirtmiş olduğumuz PAP cihazı tipleri hakkında ön bilgi edinerek, hastalığınıza uygun bir tedaviyi konforlu şekilde yapan cihaz tipi seçeneklerinizi belirleyin.

  2) Cihaz Markasının Seçimi:
  PAP cihazlarının üretimini yapan onlarca firma vardır. Bunların sadece birkaç tanesi tüm dünyada isim yapmış, iyi bilinen markalardır. Unutmayın ki, alacağınız cihaz sağlığınız için her gece kullanmanız gereken bir solunum cihazıdır. Basit bir elektronik cihaz alırken göstereceğiniz dikkatin çok daha fazlasını, alacağınız PAP cihazı için de göstermelisiniz. Kaliteli ve iyi bir marka tercih ederseniz cihazınızı daha rahat kullanabilirsiniz.

  3) Cihazı Alacağınız Firmanın Seçimi:
  Doğru bir cihaz tipi belirlediniz, kaliteli bir markayı almak istiyorsunuz, şimdi cihazı kimden almalısınız?
  Cihazı satın alacağınız firmanın uzun yıllardır bu işi yapıyor olması bir avantajdır. Çünkü diğer sektörlerde olduğu gibi medikal sektörde de her yıl yüzlerce firma açılır, yüzlercesi de kapanır.
  Çevrenizde cihaz kullanıcısı arkadaşlarınız varsa, onların önerileri de size yardımcı olabilir.
  Cihazı aldığınız yerde mutlaka burnunuza uygun bulduğunuz maske seçenekleri olmalıdır. Seçtiğiniz maskeyi, alacağınız cihazla birlikte, doktorunuzun belirlediği basınçta test etmeden cihazı almanızı önermiyoruz. Çünkü ne kadar kaliteli bir cihaz alırsanız alın, bunun için bir ne kadar fark öderseniz ödeyin, burnunuza uygun model ve boyda olmayan bir maske ile cihazınızı kullanabilmeniz, gece rahat uyuyabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle maske seçimine önem vermenizi şiddetle öneririz.
  Cihazı alacağınız firmanın sizinle ilgilenen satış elemanının yaptığı işle ilgili bilgisini, yaptığınız ön araştırmadan çıkaracağınız birkaç soruyu sorarak ölçebilirsiniz.
  Cihazı aldığınız firmanın teknik servis koşullarını mutlaka sorgulayınız.
  Ülkemize kaçak yollarla getirilen, uzak doğudan bir seferliğine ithal edilen ve piyasaya göre fiyatları düşük olabilen PAP cihazlarını satan birçok medikal firma bulunmaktadır. Bu firmalardan alınan cihazların tamirat ve servis garantisi bulunmamaktadır. Alacağınız cihazı mutlaka yetki mümessilinden veya distribütör tarafından yetki belgesi verilmiş bayisinden almalısınız.