• Rahat ve huzurlu uyumak mümkün

SOLUNUM YETMEZLİĞİ

Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS)


Belirtiler
ALS’nin belirtileri başlangıçta çok azdır ve gözden kaçırılabilir. Belirtiler, süreç içerisinde kötüleşir. Bunlar arasında;

ALS tanısı nasıl konur?
ALS hastalığının pozitif tanısını koyabilecek bir test mevcut değildir. Bunun yerine, diğer hastalıkları elimine eden testlerle birlikte, temel olarak belirti ve işaretlere bağlı bir teşhis kullanılır.

ALS’nin çeşitleri nelerdir?

ALS nasıl tedavi edilir?
ALS’yi ortadan kaldıran bilinen bir tedavi olmamasına rağmen belirtileri hafifleten ve yaşam kalitesini yükselten tedaviler uygulanabilmektedir. Klinisyenler, halsizliği azaltmaya yarayan, kas kramplarını rahatlatan, kasılmaları kontrol altın alan ve aşırı tükürük ve balgam salgısını azaltan ilaç tedavileri kullanabilirler. Yürüme, yüzme ve sabit bisiklet çevirme gibi ağır olmayan egzersizler, hastalıktan etkilenmeyen kasların güçlenmesine ve halsizlikle baş etmeye yardımcı olabilir. Zaman içerisinde solunuma yardımcı olan kaslar güçsüzleşebilir. Bu ortaya çıktığında, klinisyen solunma yardımcı olacak bir cihaz önerebilir. Bu, noninvaziv pozitif basınç ventilasyon (NPPV) cihazı veya trakeostomi tüpü yardımı ile hastanın solunumuna destek veren invasiz ventilasyon cihazı olabilir.