• Rahat ve huzurlu uyumak mümkün

SOLUNUM YETMEZLİĞİ

Bronşektazit

Bronşektazi, havanın akciğerlere giriş ve çıkışını sağlayan tüp olan bronşların kronik hastalığıdır. Enfeksiyon, akciğerlerden normal sekresyonun atılmasını azaltacak şeklide bronşların zarar görmesine ve gerginleşmesine neden olur.

Belirtiler;

Bronşektazi’nin sebepleri nelerdir?

Bronşektazi tanısı nasıl konur?
Bir göğüs röntgeni, bronşektaziye’ e bağlı bronşlarda oluşan tahribatı göstere de bilir göstermeye de bilir. Bu bakımdan, bir göğüs CT’sine(Bilgisayarlı tomografi), teşhis koymak ve akciğerin hangi bölgesinin etkilenmiş olduğunu göstermesi bakımından ihtiyaç duyulabilir. Solunum fonksiyon testi, akciğerlerden atılan hava akışının durumunu analiz etmek için kullanılabilir. Balgam kültür testi enfeksiyona hangi etkenin neden olduğunu ortaya çıkarmaya yarayabilir.

Bronşektazi nasıl tedavi edilir?
Tedavi, antibiyotik veya bronkodilatörler yardımı ile enfeksiyonu kontrol altına almayı da içerir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından, sigaradan ve hava kirliliğine maruz kalmaktan kaçınma enfeksiyonun etkisini azaltır. Sekresyon bir öksürük cihazı ile kontrol altına alınabilir veya balgamı yumuşatacak ilaçlar kullanılabilir.

Bronşektazi ile mücadele etmek için ne yapmalısınız?
Sigarayı derhal bırakın. Egzersiz yapmak, kasları güçlendirecek, nefes almayı kolaylaştıracak ve sekresyonun hava yolundan daha kolay atılmasını temin edecektir.