• Rahat ve huzurlu uyumak mümkün

SOLUNUM YETMEZLİĞİ

Post Polio Sendromu (PPS)

PPS Neden Olur?
Polio, beyin ile kaslar arasında bağlantı sağlayan sinirlere zarar verir. Sinirler ortadan kalkınca kas zayıflığı gelişir. Sinir sayısında azalma ve yaşlanmaya bağlı kayıplar da buna eklenince PPS’ye bağlı aşırı güçsüzlük, aşırı yorgunluk ve ağrı ortaya çıkar. Çocukluğunda Polio’dan etkilenmeyen bireylerde yaşlanmaya bağlı aşırı sinir kaybına rastlanmaz.

PPS nasıl teşhis edilir?
PPS’yi teshiş eden bir test mevcut değildir. Doktorlar genellikle hastanın semptomları ile ilgili diğer sebepleri elimine ettikten sonra PPS teşhisi koyar. Eğer hasta artan bir kas güçsüzlüğü, aşırı yorgunluk, kas ve ekleme bağlı ağrılardan şikâyetçi ise veya Poli hastalığından iyileştikten sonra sıhhatli bir 10 yıl sonrasında rahatsızlık ortaya çıkıyorsa doktorlar PPS’den şüphelenebilir. MRI(magnetik rezonans görüntüleme), neuro-imaging, kas biyopsisi veya spinal sıvı analizi kasların durumunu anlamak için uygulanabilecek test yöntemleridir.

PPS nasıl tedavi edilir?
Değişik birkaç tedavi PPS’nin semptomlarını azaltabilir. Fizik tedavi ve egzersiz, kasları güçlendirirse de hastalar kaslarına zarar vermemeye özen göstermelidir. Mesleki tedavi, hastaların küçük değişikliklerle günlük görevlerini yerine getirebilmesini sağlar. Bazı hastalar baston veya walker desteğine ihtiyaç duyabilir. Solunumun ana kası olan diafram etkilendiyse, bu gibi hastalar uyku sırasında noninvasif pozitif basınç vetilasyonu desteğine ihtiyaç duyarlar.